Batty Bwoy – Harald Beharie /Skånes konstförening på INKONST

Batty Bwoy – Harald Beharie /Skånes konstförening på INKONST
9 october, kl 19:00
På INKONST
Batty Bwoy återtar ett homofobiskt slur i ett kraftfullt solo om svart queer kropp, begär och transformation.
Dörrar kl 18:00
På scen kl 19:00
75 min
ENG
Köp din biljett här: https://secure.tickster.com/sv/4mynn3p78w9x18z/selectevent
Batty Bwoy är en soloföreställning som inte börjar i kritik, utan i kroppen – dess lek, dess farlighet, dess förförelse och motstånd. Den norsk-jamaicanska koreografen Harald Beharie återtar skällsordet ”Batty Bwoy” och förvandlar det till en sensuell och skräckfylld queermyt. Verket frammanar en varelse i gränslandet mellan sårbarhet, monstruositet och befrielse – inspirerad av dancehallens homofobi, 70-talets italienska giallofilmer och queera röster från Jamaica och Norge. Med ett pulserande progrock-soundscape, skulpturala kostymer och ett kroppsspråk som slingrar sig mellan vällust och revolt blir föreställningen ett fysiskt motnarrativ till stereotypier om den svarta queera kroppen. Ett verk som inte predikar – utan förtrollar, skakar om och frigör.
Harald Beharie (han/hen) är en norsk-jamaicansk koreograf och dansare baserad i Oslo. Hen arbetar med queera kroppar och begär genom en estetik av desorientering, närvaro och lekfullhet. Beharie intresserar sig för det sårbara och det eklektiska, och strävar efter att skapa konst i nära dialog med lokal kontext och gemenskap. Batty Bwoy vann 2023 Hedda-priset för Bästa dansproduktion.
Koreografi och dans: Harald Beharie
Skulpturalt konstnärligt samarbete: Karoline Bakken Lund och Veronica Bruce
Musik: Ring van Möbius Ljuddesign: Jassem Hindi
Outside eye: Hooman Sharifi, Inés Belli
Producent: Kristina Melbø Valvik
Distribution: Damien Valette
Tack till: Tobias Leira, Ingeborg Staxrud Olerud, Torbjørn Kolbeinsen och Phillip McLeod
Med stöd av: Kulturrådet, Fond for lyd og bilde, FFUK, Sandnes kommun, Oslo kommun och TOU
Presented i samarbete med Inkonst som en del av serien Beautiful Experiments curerad av Tawanda Appiah. Med stöd av Öppna Malmö, Malmö stad.
Beautiful Experiments är en serie kontemplationer av konstnärer och konstutövare. Den nystar upp former, öppnar upp språk och omfamnar processen som sin centrala metod. Den motstår förväntningar och vänder sig mot fantasins radikala möjligheter – mot sätt att leva och skapa ett “otherwise”.